http://archivportal.arcanum.hu/maps/html/katfelm2b_google.html
I. Ferenc császár 1806-ban rendelte el a Zweite oder Franziszeische Landesaufnahme"-t, (a második illetve Ferenc-féle országfelmérést), amelyet ma a II. katonai felmérésnek hívunk. 1819-től egészen 1869-ig készültek a földrajzilag pontos szelvények, amelyek végül összefüggően ábrázolták a teljes Osztrák Birodalmat. A lapokat a Magyar Országos Levéltár nagy felbontásban beszkennelte és felpakolta a netre, méghozzá ügyesen összekötve a Google Mapsszel, osztott képernyőn. Ez azt jelenti, hogy párhuzamosan nézhetjük végig a korabeli állapotot és a mai fotókat. A Google képei természetesen sokkal részletesebbek, de a látvány még így is bizsergető, és biztos, hogy a nem-történészeket is leköti.
A térkép helyett először a műholdkép jelenik meg, de várjunk türelmesen, néhány másodperc alatt betöltődik az is.
Köszönöm nagyon klassz! Szinte hajszál pontos.
VálaszTörlésKöszi, érdekes.
VálaszTörlésKöszönöm szépen!!
VálaszTörlésKöszönöm András!
VálaszTörlésNagyon szívesen. Megdöbbentő, hogy már akkoriban műholdfotó meg GPS nélkül milyen pontos, részletes térképeket tudtak csinálni. Közel áll hozzám ez a dolog, fiatal koromban egy ideig dolgoztam térképészekkel, tudom, hogy hogy készült egy ilyen felmérés. Még a 70-es években a paksi atomerőmű területét mértük fel, ennek alapján készítették el az oroszok a terveket.
VálaszTörlés"Megdöbbentő, hogy már akkoriban műholdfotó meg GPS nélkül milyen pontos, részletes térképeket tudtak csinálni"
VálaszTörlésA hajózás és az adózás nagy úr!
A vagyon (alapvetően földbirtok) felmérése, számbavétele és az ahhoz igazított adó bizony kikényszerítette a pontos térképeket. Aztán persze jött a kereskedelem ... A gazdaság sokmindent kikényszerít ma is :)
Ha jól emlékszem, akkor az egyház is és a földbirtokos is tizedet szedett. Pontosan tudniuk kellett, hogy melyik terület az övéké és hogy mennyi a termés, ha beakarták hajtani a jussukat.
A katonaság meg még nagyobb úr! Ahogy ma is a katonák kezében van az összes csúcstechnológia, úgy volt ez akkoriban is. Egy hadművelethez pedig a jó térkép elengedhetetlen.
VálaszTörlésA http://archivportal.arcanum.hu/ oldalon érdemes böngészni, ott megvannak a régi kataszteri térképek is, az egykori birtokosok megnevezésével. Egy kis segédprogramot kell telepíteni a megnyitáshoz. Az még részletesebb, mint a katonai térkép, csak a belterületek hiányoznak róla.
Látod András, a katonaság nem jutott eszembe. Pedig minden az ő kezükben összpontosult régen is és most is.
VálaszTörlésRégen a kataszteri térkép volt a "törvény". Hiteles és nagyon pontos. A mai "földhivatal" csak szeretne olyan lenni. A mai műholdak és számítógépek sokmindent megoldanak, de a régiek gondosságával és odafigyelésével nem tudnak versenyezni.
Nagyon jó és köszönöm!
VálaszTörlésnekem ez azért furcsa, mert jóllehet 150 éves a déli vasút itt a Balatonnál, és látszik is a töltés, amin a sínek nyugszanak, de a sineken belül semmi jele annak, hogy lennének épületek, holott érzésem (kiemelve "érzésem" és nem "tudásom") szerint 150 éve már megkezdődtek a déli parti villasorok kiépítése is. Nem?
VálaszTörlésVagy még mindig csak bivalyúsztató tó ekkor még? :o Azt tudjuk, hogy hajózásilag ekkorra már rég "felszántott ugar" és az a vasút sem véletlenül épül meg, eddigre a berekkel való összekötése a tónak már csak a kiépített csatornákon át történhet...
(na, most majd utána kell néznem :DDD)