Puttó hívta fel a figyelmünket, hogy virtuálisan végig lehet utazni a 9000 km hosszú transzszibériai vasútvonalon, 150 óra alatt, a vonatablakból felvett youtube videók segítségével.
http://ziziprg.multiply.com/links/item/204
Arra már én jöttem rá, hogy a video 3D-s! Egy spéci szemüveggel a monitorról térhatásban nézhető. Néhány éve egy német tv-csatorna, talán az RTL kísérletezett 3D műsorokkal, még akkor vettem meg a hozzá való szemüveget, most előszedtem, és láss csodát, kiválóan működött. Az egyik szem előtt zöldes, a másik előtt lilás árnyalatú fólia van. Néhány perc után meg lehet szokni, a színhatást sem zavarja, és drámaian kiugranak a háttérből a közeli tárgyak.
Utánaolvastam, a technika a Pulfrich effektusnak nevezett optikai csalódáson alapul, és a Nuoptix nevű cég szabadalmaztatta az eljárást, ha valakit a részletek is érdekelnek, ezeket a szavakat kell beírni a keresőbe. Szerintem az oroszoknak fogalmuk sem volt erről, amikor a videókat csinálták.
Tovább kísérletezgettem, és rájöttem, hogy különleges szemüveg helyett egy közönséges napszemüveggel is működik a dolog, egy kis trükkel. A napszemüveget úgy kell ferdén feltenni, hogy csak az egyik szemünk előtt legyen a sötét üveg, a másik előtt nem. Minél sötétebb a szemüveg, annál erőteljesebb a hatás. Lehetőleg külső fény nélkül, egy elsötétített szobában nézzük a monitort. A legjobb eredményt akkor kapjuk, ha teljes képernyős vetítésre váltunk, és ha bírja a netünk, a HD felbontást állítjuk be. Még egy fontos infó: ha a videó a kocsi jobboldali ablakából készült (vagyis a táj előttünk balról jobbra fut el), akkor a jobb szemünk előtt legyen a napszemüveg. Ha a másik ablakból készült a felvétel, akkor a bal szemünk előtt legyen a sötét üveg. Kell 1-2 perc hozzá, amíg a szem alkalmazkodik az eltérő fényviszonyokhoz, ezt várjuk ki türelmesen.
Jó kísérletezgetést, örülnék, ha beszámolnátok az eredményről!
Köszi megnézem :)))
VálaszTörlésÉn is köszi !!! Mi a helyzet felétek és veled ?????
VálaszTörlésKöszönöm.
VálaszTörlésA napszemüveges verziót nem szabadalmaztatod? :)
Ha kisméretben a legnagyobb felbontásra állítod a képet, akkor is látszik hogy nem szokványos felvételről van szó. Csak nem annyira térbeli mint a szemüveggel. :)