2010. december 15., szerda

A zene hatalma

http://www.youtube.com/watch_popup?v=NLjuGPBusxs&vq=medium
Érdemes megfigyelni ezen a youtube-os videón, hogy hogyan változnak meg az emberek, amikor megszólal a zene. A felvétel Spanyolországban, a bikafuttatásról ismert Pamplonában készült, egy kávéházban, az Opera Napján.

Adventi fények




2010. december 14., kedd

Szerkesztett képem nyomtatásban




Ez a szerkesztett képem rákerült a 2010-es Világítástechnikai Évkönyv belső borítójára. A fotókat a fortepan.hu oldalról válogattam hozzá.

2010. december 11., szombat

Melinda

Néztétek a Megasztár elődöntőt? Szerintem újabb manipuláció áldozatai lettünk, nem először a tévés-internetes-politikai szavazások történetében, és félek, hogy nem is utoljára. Melinda eddig mindig toronymagasan vezetett a szavazatokkal, egyszer sem volt az utolsó három között. A tegnapi adást is tetemes előnnyel kezdte. Renátát viszont már többször is csak a zsüri mentette meg. Aztán a végén mégis Renáta jutott a döntőbe, és Melinda esett ki.

Az én elméletem az, hogy a kereskedelmi tévé a celebekből él, minden erejével szeretne újabb és újabb celebeket teremteni, akiról aztán egy darabig jókat csámcsoghatnak. Erre találták ki az egész Megasztárt. Ha viszont létezik anti-celeb típus, akkor Melinda biztosan az. Gyönyörűen énekel, de abban a pillanatban, amikor lelép a színpadról, jelentéktelen valakivé válik, de ettől még világsztár is lehet valaki, ismerünk rá példákat.

A nagyhatalmú zsüri többször is elmondta, hogy az énektudás nem elég a nyeréshez. Renátában minden megvan a celebbé váláshoz: tehát őt kell továbbjuttatni. Fiatal, alakítható, szingli, és nem is néz ki rosszul. Attila sem igazi celeb, akinek rendezett családi élete van, az érdektelen a kertévék szempontjából.

Az emberek pedig a szavazataikkal azt jelzik, hogy elegük van a celebvilágból. Állítólag a Való világ most futó szériája is hatalmas bukás. Előbb-utóbb biztosan lesz minden elődöntősnek lemeze, és fel fognak lépni koncerteken is. Ott majd eldől, hogy kinek a lemezeit, jegyeit veszik meg.

2010. november 20., szombat

Zenéim betűrendben

2010. november 7., vasárnap

Erkel és a Himnusz

A mai nap a 200 éve született Erkel Ferencről szólt, ez adta az ötletet, hogy idemásoljam, mit írt a rádiósok kézikönyve a Himnuszról:
Legfontosabb  nemzeti  zenés  jelképünk  a Himnusz.  A  romantika  idejéig  két  egyházi
himnuszt  tekinthetünk  elõzménynek:  a  pápai  himnuszt  és/vagy  a  Boldogasszony-anyánk kezdetû népéneket. Mindkét egyházi ének csak a katolikus felekezetre jellemzõ, a protestáns egyházak hasonló  jellegû szokásáról nem  tudunk. 1845-ben merült  fel, hogy Kölcsey 1823-ban írt többrétegû költeményét, mely egy 16. századi protestáns prédikátor szerepében szólal meg, megzenésítve országos jelképpé kellene tenni. A pályázatot Erkel Ferenc nyerte meg, s a nemzeti ima innen kezdve terjedt el, 1848/49-et leszámítva majd csak 1867-tõl tölti be mai feladatát. Rákosi Mátyás Kodályt többször felszólította, hogy írja át, vagy készítsen újat, de a mester mindig csak annyit mondott: „Á,  jó nekünk ez a  régi  is!” Erkel  imája eredetileg  is zenekarra és kórusra íródott, de nagyon erõsen magán viseli az énekjelleget, ezért könnyû énekelni. A világ négy legszomorúbb nemzeti himnuszának egyike (többi: chilei, portugál és  az  izraeli).  A  Himnusz  jelentõségét  szemlélteti,  hogy  az  1930-as  években  az  utcára vonuló  tüntetõk  a  csendõrök kardlapozása közben  énekelni kezdték, mire  a kivezényelt karhatalom  vigyázzban  hallgatta  és  énekelte  végig.  Ellenpélda,  hogy  az  1946-85  közötti idõszakban azokat a  tanárokat, akik elénekeltették egy óra alkalmával, bejelentés nélkül, állásukból elmozdították, és olykor még öngyilkosságba is kergették. Ma gyenge hangon, nyöszörögve,  kelletlenül  éneklik  a  legtöbben,  ha  egyáltalán  hajlandóak  erre. 

2010. november 5., péntek

Észmegálló 12 - Margit-híd




Tegnap a Margit hídon jártam, most állítják fel a villamos felsővezetékét tartó oszlopokat, korhű kivitelben. Ez fogja tartani a közvilágítás lámpáit is (legalább valami jó is van a dologban, két oldalt megszűnik az oszlop-erdő), lefényképeztem, hogy milyen karokat terveztek ide. Tegnap még csak egy kar volt felszerelve, de már a többit is odakészítették, mind ilyen lesz. Nem lehetett volna a lámpát a vezetéktartó kar lehajló végére föltenni? Persze nem ilyen modernet, vannak historizáló lámpatípusok is.
Úgy tudom, hogy ez egy műemléki felújítás, azért is kerül ilyen horribilis összegekbe. Nem volt ott a műemlékeseknél senki, aki azt mondta volna, hogy ez talán mégsem ide való?
Érdekességként utánanéztem, hogy milyen volt a híd, amikor felépítették. Ideteszek egy korabeli képet is. Itt külön voltak a díszes lámpaoszlopok, és kétoldalt a most felszerelthez hasonló felsővezeték-tartók.

2010. október 30., szombat

Panorámakép a Kőszegi hegységről

A kép tegnap készült az osztrák területen lévő Margit-kilátóból.Ez a kép csak egy durva kicsinyítés, ideteszem a rendes képfájlt is (igaz, hogy 50%-os méretben), amit letöltve vagy megnyitva szépen látszik az őszi erdő az Írottkőn és környékén.
Nem volt nálam rendes fényképezőgép, telefonnal készítettem egy képsorozatot, amit a Panorama factory nevű programmal raktam össze. Meglepő, hogy mire képes egy telefon!
Köszönet Juhorkának a kép feljavításáért!
Attachment: PAN.jpg

2010. október 20., szerda

Művészetbarátok kiállítása

A Művészetbarátok Egyesülete 2010 évi kiállításának képei. Az okt. 20-án megnyitott kiállítás Budapesten, a kőbányai Pataky művelődési házban látható.
Attachment: muvbar2010.pps

2010. október 15., péntek

Kopaszi gát, Budapest




Egykor és most.
A régi csónakházakat eldózerolták, az újonnan épült üvegfalú hodályok legtöbbje üresen áll, még keresi a funkcióját. A Lágymányosi hídtól délre fekvő, nehezen megközelíthető területet szépen parkosították, de ennek sok ősfa áldozatul esett. Úgy tűnik, hogy az öböl vízfelülete is kisebb lett. Valahogy pénzmosás-szaga van a dolognak.
A műholdképek kivételével saját felvételek.

2010. október 6., szerda

Felhívás a városvédő műsor megmentéséért!

Ráday Mihály „Unokáink sem fogják látni” című műsorát májusban láttuk utoljára az MTV adásában. Már az sem volt „az igazi”: a mindössze 25 percnyi műsort nézői szempontból egyre kedvezőtlenebb időpontban sugározták. Május óta szaporodtak a rossz érzéseink. Először idén maradt el a júniusi adás, s azután egyetlen hír sem szólt a ”nyári szünet” utáni folytatásról, arról hogy Ráday műsorának hol a helye az őszi új műsorrendben. Érdeklődésünkre az MTV Zrt. Közönségszolgálata arról tájékoztatott bennünket, hogy „sajnos egyelőre nem tudjuk megmondani, pontosan mikor folytatódik Ráday Mihály városvédő sorozata”. E válasz fölkeltette bennünk a gyanút, hogy az „Unokáink..” egyáltalán nem is lesz látható a jövőben. Most, szeptemberben hiába keresi bárki is a műsort a programban. Ezt felháborítónak tartjuk.

Ráday Mihály több mint harminc éve küzd a magyar nemzeti kulturális örökség kincseinek megmaradásáért. Kesztyűt dobott a közönynek, a tudatlanságnak, az olykor politikai indíttatású rombolásnak. Amit az „Unokáink…”-ban művelt, szemléletváltás, ismeretterjesztés is volt, pedagógia is. Megtanította a nézőt az épített környezet kincseinek felismerésére, de arra is, hogy e kincsek megőrzése végett cselekedni kell, s hogy mit kell cselekedni. A műsor és az alkotó neve régóta összeforrt a magyar örökségvédelem ügyével. Tények tucatjával bizonyítható, hogy e műsor lett a menedéke és a mentőöve számos, pusztulásra ítélt építészeti emléknek. Ráday – a műsor segítségével – segítette számtalan civilszervezet munkáját, műemlékvédelemre buzdított fiatalokat, s hírt adott a munkájukról rendszeresen. A műsor és készítője iránti bizalom alapja a hitelesség, s az is, hogy már a pártállamban, s a rendszerváltás óta is pártpolitikától, a napi politikától távolságot tartva ösztönzött épített örökségünk tevékeny megóvásáért minden korosztályt.

Az „Unokáink sem fogják látni” és Ráday személyes népszerűsége befogta az egész Kárpát-medencét, sőt túlzás nélkül, kontinensünket is. Európa ítészei kiderítették, hogy ilyen jellegű, hatásában is meggyőző tévés sorozatot egyedül hazánkban készítenek. Ráday 1998 óta – számtalan hazai elismerésen túl - az Europa Nostra, a legnagyobb európai civil műemlékvédő szervezet legnagyobb elismerésének, becsületrendjének a birtokosa.

A hazai város- és faluvédők, a magyar kultúra szereplői, szerelmesei nevében nyomatékosan szeretnénk felhívni az MTV Zrt. illetékeseinek figyelmét Ráday Mihály „városvédő” műsorának hazai és európai értékeire, jelentőségére a magyar közéletben és az örökségvédelemben. Létfontosságúnak gondoljuk, hogy a Kossuth-díjas művészettörténész-operatőr-rendező tovább folytathassa műsorát. Ez hazai kulturális életünk, de a határainkon túl élő magyarság, s egész Európa kulturális közéletének érdeke is.


2010. szeptember 10.

 

Aláírók:

Aláírás

Winkler Gábor
Ybl Miklós-díjas építész, egyetemi tanár, az Europa Nostra Tanács (Hága) tagja, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, 9028 Győr, Páva utca 38/F

Az aláírásgyűjtéshez ide kattintva lehet csatlakozni


Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke

http://hvg.hu/nagyitas/20101004_devecser_nagyitas_fotogaleria#utm_source=hirkereso&utm_medium=listing&utm_campaign=hirkereso_2010_10_4

2010. október 4., hétfő

Rádiósok kézikönyve




Nem film, könyv.
Letöltés után a mpeg kiterjesztést töröld ki, és akkor pdf fájlként olvasható.
Elsősorban rádiósoknak készült, de szerintem bárki számára érdekes lehet, aki érdeklődik a rádiózás iránt.

2010. szeptember 11., szombat

2010. szeptember 9., csütörtök

Hányféle Google kereső van?

A klasszikus:
http://www.google.hu/

igoogle, a nyitólapon tetszés szerint hozzáadható elemekkel (hírek, időjárás, útvonaltervező, e-mailek, és még sokféle más):
http://www.google.hu/ig

Képkereső
http://images.google.hu

Térképek:
http://maps.google.com

Könyvek:
http://books.google.com

Tudományos publikációk:
http://scholar.google.hu

Hírek:
http://news.google.hu

Fordító:
http://translate.google.hu

Blogkereső:
http://blogsearch.google.hu

Valósidejű keresés, a legfrisebb hírek, tweetek keresése:
http://www.google.hu/realtime

Hírcsatornák (ezt még nem igazán fedeztem fel)
http://www.google.hu/reader

Csoportok: (ez sincs felderítve)
http://groups.google.hu

Azonnali kereső (ahol nem kell az egész keresendő szót begépelni, néhány betűből megpróbálja kitalálni, hogy mit keresek)
http://www.google.com/instant/

Van még? Nem értem, hogy maga a Google miért nem teszi őket egy helyre, ahonnan bármelyik elérhető.

2010. szeptember 8., szerda

Erdőkertesi virágaink




Utólag vettem észre, hogy a verseny a virágos Erdőkertesről szól, a feltöltött képeimen pedig alig van virág. Most pótolom ezzel a válogatással.

2010. szeptember 2., csütörtök

Soha zavarba nem jövő lejátszó (?)

http://www.videolan.org/vlc/
"It plays everything!" Mindent lejátszik!

The media player that fills all your needs. It can handle DVDs, (S)VCDs, Audio CDs, web streams, TV cards and much more.

Ez az a lejátszó, amire szükséged van! Tudja kezelni a DVD-ket, (S)VCD-ket, audio CD-ket, webes adásokat, TV kártyákat és még sok minden mást.

You don't need to keep track of a dozen codec packs you need to have installed. VLC has all codecs built-in. It comes with support for nearly all codec there is.

Nem kell figyelni és telepíteni a codec csomagok tucatját. A VLC-ben minden benne van.

And what is more it can even play back the file or media if it is damaged! Missing or broken pieces are no stop to VLC, it plays all the video and audio information that's still intact.

És ráadásul a sérült fájlokat is lejátssza! A hiányzó vagy sértült részektől nem áll le a VLC, hanem lejátssza az ép video és audio információt.

Telepítettem az ingyenes programot, kipróbáltam, kíváncsi vagyok, hogy mások milyen tapasztalatot szereznek vele.

2010. augusztus 10., kedd

Egy kis szakma - lámpák

A lakásvilágításról írt cikk után feltettek néhány olyan kérdést, amire ebben a régebbi írásomban van a válasz.

Izzólámpák alkonya

 Bőséges médiafigyelem övezi ezekben a napokban a világítástechnikát: az izzólámpák betiltásának kapcsán hírek és álhírek, objektív és szubjektív tudósítások özöne zúdul a hírfogyasztó nagyközönségre. Még a szakemberek számára sem mindig egyértelmű, hogy milyen fényforrások tűnnek el az üzletek pocairól, és milyen helyettesítő termékeket lehet jó szívvel ajánlani. Cikkünkben megkísérlünk átfogó tájékoztatást adni ezekről a kérdésekről.

 Politika és világítás

 

A piacgazdaság két évtizede alatt hazánk polgárai hozzászokhattak, hogy sok műszaki kérdést a piacra bíznak. Ha x termék egyértelműen jobb, olcsóbb, mint az y termék, akkor a piac önszabályozó mechanizmusa oda vezet, hogy az y terméket nem érdemes tovább gyártani, forgalmazni. Sokáig úgy tűnt, hogy elmúltak azok az idők, amikor egy műszaki megoldást rendelettel lehetett betiltani.

 Az Európai Unió azonban ambiciózus tervvel rukkolt elő, amikor elvállalta, hogy 2020-ra legalább 20%-kal csökkenteni fogja a Földünk klímaváltozásáért felelős  üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest, és célul tűzte ki, hogy 30%-os kibocsátás-csökkentést érjen el abban az esetben, ha a kérdésben – elsősorban az ENSZ 2009 decemberében Koppenhágában megrendezendő éghajlat-változási konferenciáján – megfelelő nemzetközi megállapodás születik. Az alapelvek, a sarokszámok rögzítése után megindult az elvek gyakorlatra váltása, ennek szellemében születtek meg azok a korábbi rendeletek, amelyek pl. kötelezővé tették a háztartási célú fényforrások csomagolásán az egységes energiacímke feltüntetését, vagy megtiltották a nagy veszteségű fénycsőelőtétek forgalmazását.

 

Az EU úgynevezett „öko-dizájn”  irányelve értelmében minimális, a technológiától független energiahatékonysági követelményeket írnak elő számos hétköznapi termékre. Ez 2009. szeptember 1.-től a hűtőgépek és mosógépek mellett az izzólámpákat és más, az energiával pazarlóan bánó fényforrásokat is érinti. Az energiatakarékos világításra való áttérés az európai, világítási célra fordított energia iránti keresletet a becslések szerint akár 30 százalékkal is csökkentheti. Ezáltal 160 milliárd kWh villamos energiát lehet megtakarítani, ugyanakkor az össz-európai CO2 kibocsátás több mint 60 millió tonnával csökkenthető.

 A fényforrásokra vonatkozó 244/2009 számú uniós rendelet ez év márciusában jelent meg az EU hivatalos közlönyében, és a betiltások első ütemére alig fél éves felkészülési idő után, 2009. szeptember 1.-jén került sor. Hazánkban eddig ahhoz szoktunk, hogy az állampolgárokat érintő rendeletek a Magyar Közlönyben jelennek meg, ezt a rendeletet azonban hiába keressük a közlöny lapjai között. Igaz ugyan, hogy az uniós irányelvek (direktívák) alapján nemzeti jogszabályokat kell készíteni, ez azonban nem irányelv, hanem olyan rendelet (regulation), amelynek előírásait közvetlenül kell alkalmazni. A meglehetősen terjedelmes, és a nem szakemberek számára nehezen érthető nyelvezettel megfogalmazott rendelet hivatalos szövege a http://data.hu/url/izzo oldalon tanulmányozható, angol és magyar nyelven.

 

A rendelet előkészítésébe bevonták a nagy európai fényforrásgyártó cégeket is, akik jobb előkészítést, lassúbb átmenetet, és a technológiától független szabályozást szerettek volna elérni.

 A menetrend

 A 80W (950 lm) feletti izzólámpákat (Magyarországon ez a 100W-os izzókat érinti) és az összes olyan, nem átlátszó (matt, opál, belül homályos) burás lámpát, amely nem A energiaosztályú, 2009. szeptemberétől már nem lehet forgalomba hozni. Ezután évente, 12 hónapos lépésekben további lámpafajtákat és teljesítményeket érint a tilalom. 2012-ben az utolsó villanykörték is eltűnnek a polcokról. Kivételként megmaradnak a legfeljebb 7 wattos lámpák, a spotlámpák és a különleges célú lámpák, a spotlámpák tekintetében valószínűleg 2010 tavaszán egy második EU-szabályozás fog intézkedni.

 

Foko-zat

Dátum

Kitiltásra kerülő fényforrások

A fogyasztók számára fontos típusok

1

2009.09.01

Nem átlátszó burás lámpák (az A energiaosztály kivételével), 80W-os és nagyobb teljesítményű átlátszó burás izzólámpák

100W

2

2010.09.01

Átlátszó burás izzólámpák 65W felett

75W

3

2011.09.01

Átlátszó burás izzólámpák 45W felett

60W

4

2012.09.01

Átlátszó burás izzólámpák 7W felett

40W és 25W

5

2013.09.01

A minőségi követelmények szigorítása

 

6

2016.09.01

C energiaosztályú lámpák

 

 1. táblázat: Az EU intézkedési terve a fényforrások energiahatékonyságának javítására

 Azok a fogyasztók, akiknél 2009. szeptember 1. után még mindig használatban vannak izzólámpák, természetesen továbbra is használhatják azokat. Magától értetődően azok a kereskedők is, akik rendelkeznek még raktárkészlettel az érintett típusokból, eladhatják a készletüket, a tilalom csak az első forgalombahelyezésre, vagyis a gyártásra, vagy az EU-ba irányuló importra vonatkozik.  

 

Az új rendelet a háztartási célú világítás esetében nem csak a termékek szempontjából ír elő követelményeket, hanem a fogyasztó számára sokkal több tájékoztatást követel meg a lámpa megvásárlásakor. A lámpára vonatkozó fontos információkat - mint például a fényáram (lumen), a szín, a teljesítmény, a higanytartalom, az energiafogyasztás szintje – 2010. szeptemberétől kell feltüntetni a termék csomagolásán. Ezek egyértelmű útmutatást nyújtanak majd a vásárlóknak, és összehasonlíthatóvá teszik számukra a különböző fényforrásokat.

Az alternatív kínálat

 A technika mai állása mellett az izzólámpák helyettesítésére több alternatív megoldás is rendelkezésre áll. A működési elvet, és a fényforrások által kisugárzott fény minőségét tekintve a normál foglalatba csavarható, 230 V hálózati feszültségről működő halogénlámpák állnak legközelebb az izzólámpákhoz. Energiamegtakarítási potenciáljuk azonban meglehetősen kicsi: legfeljebb 30%-kal csökkenhet általuk a világítás áramfogyasztása. A hazai köztudatban ez a megoldás kevéssé ismert.

 

A kompakt fénycsöveket a közvélemény „energiatakarékos lámpa”-ként is ismeri. Az elmúlt évek kereskedelmi gyakorlata sokakban ellenérzést keltett ezekkel a fényforrásokkal szemben, amikor olcsó, de gyenge minőségű lámpákkal árasztották el a piacot. Kompakt fénycsövekkel akár 80%-os energiamegtakarítás is elérhető, és nem mellékes körülmény az sem, hogy az izzólámpák 1000 órás élettartamával szemben a márkás termékek 10-15000 órán keresztül is világítanak. A következő táblázatban összefoglaltuk, hogy melyik izzólámpa milyen (közel azonos fényáramú) kompakt fénycsővel helyettesíthető, és a megtakarítás hogyan jelentkezik a villanyszámlán.

 

Izzólámpa

Kompakt fénycső

Megtakarítás óránként [Ft]*

Teljesítmény [W]

1 óra üzemeltetés ára [Ft]

Teljesítmény [W]

1 óra üzemeltetés ára [Ft]

15

0,69

3

0,14 Ft

0,55 Ft

25

1,14

5

0,23 Ft

0,92 Ft

40

1,83

7

0,32 Ft

1,51 Ft

8

0,37 Ft

1,46 Ft

9

0,41 Ft

1,42 Ft

60

2,75

11

0,50 Ft

2,24 Ft

12

0,55 Ft

2,20 Ft

75

3,43

15

0,69 Ft

2,75 Ft

16

0,73 Ft

2,70 Ft

100

4,58

20

0,92 Ft

3,66 Ft

21

0,96 Ft

3,62 Ft

2x60

5,49

23

1,05 Ft

4,44 Ft

24

1,10 Ft

4,39 Ft

 

2. táblázat. A kompakt fénycsövekkel elérhető megtakarítás

* a táblázat adatai 44,7 Ft/kWh átlagos energiaköltség feltételezésén alapulnak.

 A LED-eket szokás a jövő fényforrásainak is nevezni. Napjainkban hatalmas fejlődés tanúi lehetünk. Bár a LED-ek fejlesztése még csak a korai szakaszban tart, a világító diódák lassan, de biztosan megtalálják a helyüket az általános célú világítási piacon. Egyes cégek már megjelentek olyan LED lámpákkal, amelyek a hétköznapi életben is sokoldalúan használhatók. Az izzólámpák közvetlen helyettesítésére használható LED fényforrások azonban még nem állnak rendelkezésre a teljes teljesítménysor tekintetében, jelenleg legfeljebb a 40W-os izzólámpa helyettesíthető LED-del. A LED-ekben még sok tartalék van a fényerősség, a hatásfok és a színvisszaadás növelése szempontjából. Félő azonban, hogy egyes felelőtlen kereskedelmi cégek megalapozatlan ígéretei következtében még sokan fognak rossz tapasztalatokat szerezni a szilárdtest-világítással kapcsolatban. 

 Ki és hogyan ellenőrzi a rendelet betartását?

 Az EU rendelete intézkedik a piacfelügyeleti vizsgálati eljárásról, amit hazánkban várhatóan a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság fog végezni. A hatóság egy legalább húsz lámpából álló mintavételi tételt vesz az ugyanazon gyártótól származó ugyanazon modellből, amely minta elemeit véletlenszerűen kell kiválasztani. A tétel akkor fogadható el, ha az átlagos eredmények nem térnek el 10 %-nál nagyobb mértékben a határértékektől, a küszöbértékektől vagy a bejelentett értékektől. Az ellenőrzések során többek között vizsgálják a fényáramot, a fényhasznosítást, az élettartamot, a higanytartalmat, és számos más jellemzőt. Ha a mért értékek nem felelnek az előírt követelményeknek, beleértve a csomagoláson feltüntetett információkat is, az EU hatóságai kapcsolatba lépnek a gyártóval az eltérés tisztázása érdekében. Ha a termékek bizonyítottan a megengedett tűréshatáron kívül esnek, akkor azokat ki kell vonni a piacról.

Az ellenőrzési kapacitás szűkös volta miatt azonban nem lehet arra számítani, hogy a gyatra minőségű, olcsó termékek varázsütésre eltűnnek az üzletek polcairól. A felhasználók számára ebben a helyzetben az ismert, neves márkákhoz való ragaszkodást tudjuk javasolni.

 Ellenérvek és kompromisszumok

 Az energiatakarékos fényforrásokkal szemben számos – indokolt vagy indokolatlan – előítélettel találkozhatunk. Cikkünk befejező részében ezeket vesszük számba.

 Az energiatakarékos lámpák drágák

 Ez csak akkor van így, ha kizárólag a beszerzési árat nézzük. Teljes élettartamuk alatt az energiatakarékos lámpák ténylegesen pénzt takarítanak meg. Az energiatakarékos lámpa a hagyományos izzóval összehasonlítva valóban drágább, de ez nem szabad, hogy félrevezessen bennünket. Használatuk során az energiatakarékos fényforrások ára megtérül, mert sokkal kevesebb áramot fogyasztanak. Egy 100 W-os izzó  kb. 50 Ft-ba, az ennek megfelelő fényt adó 20 W-os energiatakarékos lámpa kb. 2000 Ft-ba kerül. Mivel az energiatakarékos lámpa hosszabb élettartamú, akár 15000 órás is lehet, ezalatt az idő alatt 15 izzólámpát kellene megvásárolni. Ugyanakkor az energiatakarékos kompakt fénycső az élete során folyamatos megtakarítást termel a villanyszámla csökkentésével (lásd a 2. táblázatot). A magasabb ár tehát körülbelül 1 év alatt megtérül. A megtakarítás - lényegesen kisebb mértékben - a halogénlámpák használata esetén is jelentkezik. 

 A kompakt fénycsövek hideg fénye torzítja a színeket

 Használhatunk halogénlámpákat, azok melegebb fényt bocsátanak ki. De a kompakt fénycsövek területén is hatalmas előrelépések történtek. Most már igen sokféle formai változatban kaphatók, olyanok is vannak közöttük, amelyek látszatra szinte megkülönböztethetetlenek a hagyományos izzólámpától. Érdekességként megemlítjük, hogy a fogyasztók szerte a világban különböző formákat részesítenek előnyben. Ugyanez vonatkozik a fény minőségére is. Amíg pl. a németek a melegebb fényszíneket kedvelik, a Dél-Európa és Ázsia melegebb éghajlatú részein élők inkább a hidegebb, 4000 és 6000 Kelvin közötti fényszíneket keresik. Az, hogy egy fény hideg vagy meleg, a színhőmérsékletétől függ, amit Kelvin-ben mérnek. A hagyományos izzólámpa fénye 2700 Kelvin-nek felel meg. A "melegfehér" kompakt fénycsövek most már szintén 2700 Kelvin színhőmérsékletűek. A fényszín megválasztásakor a fogyasztóknak arra is célszerű figyelemmel lenni, hogy a lakótérben csak egyetlen fényszín uralkodjon. Például egy fényforrás hidegfehér színe könnyen befolyásolhatja egy másik lámpa melegfehér fényét, és az általános benyomás hidegebb lesz annál, mint amit el szeretnénk érni. Azt ajánljuk, hogy a felhasználók gondosan tanulmányozzák a csomagoláson feltüntetett információkat, és csak minőségi terméket használjanak, mivel csak ezeknél garantálható, hogy a csomagoláson feltüntetett tájékoztatás valóban megfelel a tényleges jellemzőknek. 

 Az új fényforrások túl lassan érik el a teljes fényüket

 A halogénlámpák és a LED-ek a bekapcsolás után azonnal teljes fényt adnak. A kompakt fénycsövek fénye valóban néhány perc alatt, a lámpa bemelegedése után erősödik fel a teljes értékre. A fényforrásgyártók fejlesztési többek között a bemelegedési időszak csökkentésére is irányulnak, már vannak olyan típusok, ahol a bekapcsolási idő csak a fele a hagyományos energiatakarékos lámpákénak.

 A fény nem szabályozható

 A halogénlámpák ugyanúgy szabályozhatók, mint az izzólámpák. Több gyártó is kifejlesztett az elmúlt években szabályozható energiatakarékos fényforrásokat, ugyanakkor sok típust valóban nem lehet szabályozni. Fontos tudnivaló, hogy közönséges kompakt fénycsövek nem használhatók fényszabályozóval együtt, kivéve, ha a lámpa csomagolásán ez fel van tüntetve.

 Villog, vibrál a fény

 Ez az előítélet a fénycsövek (h)őskorából maradt fenn, mikor még kizárólag az 50 Hz-es hálózati feszültséggel táplálták, és bimetálos gyújtóval gyújtották őket. A mai korszerű becsavarható kompakt fénycsövek kizárólag olyan elektronikus előtéttel működnek, ami néhányszor 10 kHz frekvenciájú feszültséget ad. Ezt a frekvenciát az emberi szem nem érzékeli.

A halogénlámpák fénye az izzószál hőtehetetlensége miatt nem tudja követni a váltakozó áram változásait.

A LED-ek fénye követi a tápáram változásait. A kijelzőnek használt LED-ek esetében emiatt előfordulhat villogás, de a világítástechnikai célra kifejlesztett típusoknál ügyelnek a nagyobb frekvenciájú vagy egyenáramú táplálásra.

 A gyakori kapcsolgatás árt a lámpának, a kapcsolás sok energiát emészt fel

 Egy szokásos háztartásban előforduló kapcsolásokat a neves gyártók energiatakarékos lámpái az élettartam csökkenése nélkül elviselik. Csak a folyamatos ki-be kapcsolgatás vezethet a kompakt fénycsövek rövidebb élettartamához. Ha ez a helyzet, mint ami például egy társasház lépcsőházában fordulhat elő, akkor a világítástechnikai szakcégek tudnak olyan megoldást ajánlani, ami ellenálló a kapcsolásokkal szemben.

A kapcsolás során a katódok előfűtése valóban igényelhet némi többlet energiát. Az emiatt bekövetkező átlagos teljesítményfelvétel-növekedés azonban elhanyagolható.

 Nem használhatók minden lámpatestben

 Az energiatakarékos lámpák nemcsak a jól ismert cső alakban kaphatók, hanem léteznek körte, gyertya, gömb alakú és reflektorburás változatok is. Amikor több, mint két évtizeddel  ezelőtt kifejlesztették az első beépített előtéttel rendelkező energiatakarékos lámpát az izzólámpa helyettesítésére, ez még egy meglehetősen hosszú és széles cső volt. Ma már különböző méretű és alakú kompakt fénycsövek kaphatók. Az energiatakarékos világítástechnikai termékek, az energiatakarékos halogénlámpák, a kompakt fénycsövek vagy a LED fényforrások a szokásos E14/E27 fejjel ellátott izzólámpák foglalataiba közvetlenül becsavarhatók.

 Mérgező higanyt tartalmaznak

 A higany mérgező anyag, amely nagyobb koncentráció és hosszabb ideig tartó hatás esetén megtámadja az idegrendszert. A kisülőlámpák hatékony működéséhez azonban elengedhetetlenül szükség van egy kis mennyiségű, a kompakt fénycsövek esetében kb. 2,5 mg higany használatára.

 Ezt a mennyiséget nehéz elképzelni, ezért néhány összehasonlító példával szemléltetjük:

 A higanytartalmú lázmérők még ma is gyakoriak a háztartásokban (bár ma már a higanyos hőmérők árusítását is betiltották). Egy ilyen lázmérőben lévő higany elég lenne 300 - 1.000 energiatakarékos lámpa előállításához.

A 2,5 mg Hg mennyiség kevesebb, mint 0,2 mm³, elférne egy toll hegyén. 
A élelmiszerekben található anyagok maximális mennyiségét szabályozó törvény 1 kg halban 1 mg higanyt enged meg. Így egy kompakt fénycsőben kevesebb higany van, mint amennyi 3 kg friss halban megengedett.

 A higany a lámpa üvegburájába van zárva, ahonnan csak akkor tud kikerülni a környezetbe, ha az üvegbura eltörik. Ha ez bekövetkezne, a következők szerint járjunk el:

 Ne essünk pánikba! Ne feledjük, hogy a fénycső csak nagyon kis mennyiségű higanyt tartalmaz. Legyünk óvatosak, ne sértsük meg magunkat üvegszilánkokkal. 

Ha a lámpa egy lámpatest belsejében tört el, az áramütés kockázatának elkerülése érdekében kapcsoljuk le a feszültséget. Ha lehetséges, söpörjük össze a lámpa cserepeit.
Használjunk eldobható papírtörlőt, vagy ragasztószalagot az apró darabok és a por eltávolítására. Porszívót csak akkor használjunk, ha a felület nem enged meg más alternatívát (pl. szőnyegen), de akkor a porszívózás után dobjuk ki a porzsákot.
Vigyük ki a  lámpa szilánkjait a lakásból, pl. tegyük azokat egy zacskóba és vigyük ki a házból, majd utána szellőztessük ki a szobát.

 

A tönkrement higanytartalmú fényforrások veszélyes hulladéknak számítanak, ezért ne tegyük őket a háztartási szemét közé. A kiégett lámpák minden olyan üzletben leadhatók, ahol új fényforrásokat árulnak.

 Elektroszmoggal terhelik a környezetüket

A beépített elektronikával rendelkező fényforrások (a kompakt fénycsövek és a LED-ek) valóban létrehoznak maguk körül valamilyen elektromágneses erőteret. Az elektromágneses kompatibilitás (EMC) mérése a fényforrások típusvizsgálatának része, a határértéket meghaladó termékek nem hozhatók forgalomba. Az „elektroszmog”egészségre káros hatásaival foglalkozó fejtegetéseket a bulvársajtó szívesen tálalja felnagyítva, azonban valóban reprodukálható, tudományos vizsgálati eredmények még a kompakt lámpák sugárzásának sokszorosát kibocsátó mobil telefonok esetében sem igazolták az egészségkárosító hatást.

 Összefoglalás

 Az izzólámpák fénye minden szempontból kedvezőbb a gázkisüléses elven működő kompakt fénycsövek, és a kvantummechanikai hatások alapján működő LED-ek fényénél. Egyetlen, de annál nagyobb hátrányuk van: a sokszoros energiafogyasztás, ami évente sokmillió tonna széndioxid kibocsátásával szennyezi légkörünket, nagyban hozzájárulva az elmúlt évtizedek kedvezőtlen klimatikus változásaihoz. Gyártásuk betiltása nem műszaki, hanem politikai döntés eredménye volt. A világítástechnikusok feladata ebben a helyzetben a legkedvezőbb alternatív megoldások megtalálása, és a korszerű fényforrások továbbfejlesztése a hátrányok minimalizálása érdekében.

 

2010. augusztus 8., vasárnap

Egy kis szakma - Lakásvilágítás

Egy folyóirat kért tőlem egy cikket arról, hogy hogyan világítsuk az otthonunkat. Ideteszem az elkészült dolgozatot, még mielőtt leadom a kéziratot, hogy ha van hozzátenni valótok, be tudjam dolgozni a szövegbe. Sajnos sok mindenre nem tudtam kitérni, mert 2 nyomtatott oldalnyi hely van csak.
Attachment: lakasvilagitas.doc

2010. augusztus 5., csütörtök

Makovecz Imre az eladott árterekről, a sós puskáról és a földből kiásott román templomról

Az idén hetvenöt esztendős, súlyos betegen is dolgozó Makovecz Imre cigány falut épít azoknak a romáknak, akiknek a házát romba döntötte az árvíz.

Vallja: a sporttól az egészségügyig mindent átszövő pénzuralomtól csak hozzáállásunk gyökeres megváltoztatásával lehet szabadulni. A világszerte elismert Makovecz Imre cége az elmúlt években tönkrement.
- Jól van?
- Nem vagyok jól.
- Jön-megy, lendületesen dolgozik...
- Hozzászoktam.

- Mikor beléptem ide, úgy éreztem, befogad az épület. Körülöttünk gombamód szaporodnak lakóparkok, irodaházak, áruházak, de azokban  idegennek érzi magát az ember.
- Mert a diktatúra elidegenít.
- Diktatúrában élünk?
- A pénz ural mindent, ezt mindannyian tudjuk, miközben eljátsszuk a demokráciát. A közbeszerzési rendszer korrupt. Az kapja meg a munkát,
aki a legtöbbet adja vissza a megrendelőnek. Aki megnyeri a pályázatot, olyan alvállalkozókat alkalmaz, akik a legtöbb pénzt adják neki vissza. Ez egyre rosszabb minőséget hoz. Az én szakmámban is érvényesül a pénzdiktatúra parancsa: vedd meg az újat, dobd el a régit! Ezért mind silányabb tárgyakat és eszközöket hoznak létre.
Például sorra építik be a műanyag ablakokat, amelyek teljes zártságot eredményeznek, így az épületek belül penészesek lesznek... öt év múlva a műanyag összevissza reped, s azt a funkciót sem képes betölteni,amit egy öreg faablak. A penészedés megakadályozására masinákat helyeznek el a homlokzaton, s mindez valakinek nagy haszonnal jár. A pénzuralom velejárója a számítógépes tervezés is, amely nagyon megváltoztatta az építészetet. Mert hogyan is néz ki eredetileg ez adolog? Adottak a funkciók, a helyszín s az emberek, akiknek az épület készül. A létesítményről az építésznek átfogó víziót kell teremtenie, majd ezt lebontani részletekre. A számítógéppel való tervezés azonban ennek éppen fordítottja: a részletekből rakják össze az egészet, amely végül olyan lesz, ahogy a számítógépes program előírja. Az épületek a pénzpiac forgatókönyvei szerint készülnek, s a végeredmény majdhogynem közömbössé válik. Az a lényeg, hogy ki mennyi pénzt tud hazavinni.
- De miért nevezi ezt diktatúrának?
- Mert átsző mindent. Megjelenik a könyvkiadásban is. A kiadó csak annak a könyvét teszi ki a kirakatba vagy az újdonságok közé, aki ezért külön fizet. Azért nem látni a könyveimet a kirakatokban, mert én nem fizetek. A Londonban vagy Berlinben megjelent Makovecz-albumokat sem lehet látni a magyar könyváruházakban.Mostanában van dolgom az egészségügyi rendszerrel is. A kórházak kiszolgáltatottak a gyógyszergyáraknak, akik osztalékot fizetnek nekik bizonyos gyógyszerek alkalmazása esetén. Jelen van ez a szemlélet a sportban is. Az, hogy a bíró a világbajnokságon a felső kapufáról a gólvonalnál ötven centivel beljebb becsapódó labdára azt mondja: kapufa, ebben a világban szerintem nem azt jelenti, hogy a bíró hülye. 
Azt jelenti, hogy pénzért az egyik fél javára akarja eldönteni a meccset. Mert ez a világ így működik. S ha így működik, mit mondunk egy gyereknek, ha arra kíváncsi, miért kell élni, miért jött erre a világra. Pedig tőlünk várja a választ. A pénz korlátlan uralma mindent felszámol, ami az életet életté teszi. Még a Miskolc fölötti árvízkár is összefügg ezzel.
- Hogyan?
- Végigömlött a víz a völgyeken, és mindent elmosott, mert nem volt hová mennie. Ugyanis a Felsőzsolca melletti árteret, amelyet korábban lápos legelőként használtak, elzárták a víztől, és eladták a multiknak, akik teleépítették. Kíváncsi lennék, hogy aki eladta az árteret, milyen büntetést fog kapni ezért. Remélem, lesz ennek következménye itt, a földön is. A pénz hatalmi pozícióját meg kell változtatni. Ha ez nem sikerül, Magyarország teljesen leépül erkölcsileg, szellemileg és anyagilag. Az én cégem is emiatt ment tönkre.
- Tönkrement a cége?
- Hát persze. Gondolja el, befejezünk egy munkát, amelyen húsz-huszonöt alvállalkozó dolgozott, s mikor benyújtom a számlát, a végösszeg huszonöt százalékát ki kell fizetnem az államnak. És a megrendelő nem fizet. S mikor a második-harmadik ilyen történik, a vállalkozás tönkremegy. Tehetséges, fiatal építészeket el kellett küldenem emiatt.
- Mit lehet tenni?
- Hadd mondjak saját példát! Csíkszeredába katolikus templomot kellett terveznem. Mikorra odamentem, a plébános úr kirakott egy papundeklit, a tetejét felvágta, hogy abba lehessen pénzt bedobni a templomra. Láttam egy öregasszonyt, aki odament, a zsebkendőjét elővette,széthajtotta, és a lejecskéjét bedugta a dobozba. Rögtön tudtam, nem kérhetek pénzt. Mármost ha az ember ingyen dolgozik, pénzt ad. Az embereket ugyanis ki kell fizetni. Már épült a templom, mikor elterjedt a városban, hogy a Makovecz csak eljátssza Róbert bácsit, ugyanis az Orbán Viktortól zsebbe kapott harmincmilliót. Ezt elmeséltem Kairóban az akkori magyar nagykövetnek, aki korábban a titkosszolgálat egyik vezetője volt. Elnevette magát, azt mondta, ez a suttogó rágalmazás is titkosszolgálati munka. A világ ilyen. De akkor is a jó utat kell járni. Mert ez az út a világosság felé vezet. A másik meg a sötétség felé.
- Nincs középút?
- A legundorítóbb a világosság és a sötétség keveredése, a szürkeség. Annál az egyértelmű sötétség is jobb. A sötétség az ármányé. A világosság a megváltó Krisztusé. A kettőt összekutyulni nem szabad. Választani kell. Egy életünk van, nem lehet szórakozni. Én már a hetvenötödikben járok, nem vagyok egészséges, és a világosság útján akarok menni.

- Most min dolgozik?
- Erdélyben egymás után tervezem a templomokat. Egy kis kápolnát építek Mártélyra. A Felvidéken városok revitalizációjával foglalkozom, kemény politikai ellenszélben; de nem baj, ilyenkor eszembe jut, hogy megépült a kolozsvári református templom is. Tíz évig épült, s nem kaptunk engedélyt, míg az előtte húzódó úton el nem készült egy ortodox templom, de végül sikerült, Funar ide vagy oda. Most azonban elsősorban az árvízkárosultak érdekelnek. Jelentős részük cigány. Felsőzsolca fölött egész telepük volt, és vállaltam, hogy tervezek oda egy új cigány falut.
- Miért ezt a részt vállalta?
- Mert ez a legnehezebb. Ezt a szerencsétlen népet is a pénzuralom tette tönkre, nemcsak anyagilag, morálisan is. Gyerekoromban öreganyám azt mondta: csak az oláhcigány lop, de az is csak almát. A csősznek sós puskája volt: sódarabok voltak benne sörét helyett, és ha valakit seggbe lőtt, abba belement a só, ordított kegyetlenül, de nem lett nagy baja, Viszont megdagadt a seb, és nem bírt ráülni, úgyhogy meg lehetett találni később a tolvajt. Akkoriban még létezett cigány kovács, teknővájó, rézműves. Egy csomó foglalkozásuk volt, és vajdák vezették őket, vagyis működött a belső közigazgatási rendszerük. Mindezt azóta felszámolták, a kultúrájuktól is megfosztották őket, azzal a hazugsággal, hogy a cigány ugyanolyan, mint a többiek. Miért lenne ugyanolyan? Más a tradíciója, a gondolkodása, a temperamentuma. Mára szörnyű mélyre süllyedt a cigányság. Felsőzsolca táján elhordták a töltésekről a homokzsákokat, szigetet raktak belőle maguknak, generátorral áramot fejlesztettek, úgy nézték a nagy képernyős tévéjüket. Olyan gyors motorcsónakon közlekedtek, amelyet a rendőr nem bírt utolérni, és mikor eljött az este, az összedűlt házakat kifosztották. Persze ilyen esetekért nem kell vidékre menni. A napokban megállít a ház előtt egy ember, hogy fel tudnék-e váltani egy százast. Nyúlok a zsebembe, és mondom, hogy nincs. Erre azt kérdi: egy ezrest két ötszázasra? Találtam egy ötszázast, elővettem, mire kitépte a kezemből, beugrott a kocsijába, és elhajtott. Ott álltam megkövülten. Miféle ember ez? Miféle értékrendje van? Milyen úton jár? Hová tart? Hová süllyedt? Mit gondol a másik emberről? Akkor érzi magát embernek, ha sikerül becsapnia a másikat, nem pedig akkor, ha segít neki?
- Az új telep tükröz majd valamit az eredeti kultúrájukból?
- Még nem jutottunk odáig, hogy erről tárgyalhassunk. Mindenesetre a bodegáik helyett negyvennégy négyzetméteres házakat kapnak, amelyekben lesz szoba, konyha, fürdő, kamra, központi fűtés, gáz, víz, áram. De úgy fogjuk intézni, hogy a házak eladhatatlanok legyenek. Korábban ugyanis a Beregben rendszeresen megtörtént, hogy az új házat eladták, és megint csináltak maguknak egy bodegát.
- Mi a reménysége önmagával kapcsolatban?
- Hogy még egy darabig dolgozhatom.
- És aztán?
- Aztán meg kell halni.

- És aztán?
- Arról nincsenek konkrét információim. Csak arról, ami mögöttem van.

- Mi villan eszébe, ha visszagondol?
- Karácsony kilencéves koromban: az ostrom, amikor az oroszok körülvették Budapestet, és az Istenhegyi öt huszonnyolc kerítésébe kapaszkodva, a ház lakóival együtt néztem, hogyan ég a királyi vár, égig érő lángokkal. Túléltem a Rákosi-rendszert, túléltem Biszku elvtárs vérengzését, álltam kivégzőosztag előtt. Amikor Konrád és Szelényi kidolgozta, hogy háromezer-háromszáz magyar faluból ezerháromszárat hogyan kell szerep nélkülivé tenni és megszüntetni, elindultunk a ma már halott barátaimmal, Beke Pállal, Varga Tamással és másokkal, gyáva tanácselnököket vittünk bátor tanácselnökökhöz, és faluházakat építettünk a pusztulásra ítélt településeken. Aztán Sevillában megépíthettem a magyarok pavilonját, és a japánok meg mindenféle népség ordítva rohant oda, amikor meghúztuk a harangokat, hogy megjöttek a magyarok. Mit akarhatnék még? Semmit. Én már másként látok, mint maga, aki élete teljében van. Élni persze jó, nagyon jó. Csak fájdalom ne legyen!
- A következő generációk mennyire képesek átvenni az értékközpontú szemléletet?
- Megint mondok egy példát az építészet területéről. A Kós Károly Egyesülés fenntart egy posztgraduális képzést, az úgynevezett vándoriskolát. Végzett építészeket veszünk fel, és aki bekerül, három és fél évig vándorol cégeknél, s ez idő alatt elsajátítja azértékközpontú szemléletet. A végén fel kell mutatniuk egymestermunkát. Ma körülbelül ötvenen vannak Magyarországon, akik ezen  keresztülmentek. Nem sok, de ha mindenki megteszi a magáét, akkor jutunk valamire.
- Hol kell kezdeni?
- Kezdje mindenki a saját gyerekénél! Ne hülyeségekkel etesse, hanem beszéljen neki arról, ha tud, hogy mit jelent a megváltás!
- Mit jelent?
- Nemcsak keresztény hittételt, hanem az ember belső életének a megújítását. Erre mindig, újra szükség van, és egészen egyszerű dolgokban nyilvánul meg. A Hargitától nyugatra, Csíkszeredától Barót felé található Vargyasról felhívott a nagytiszteletű úr, hogy van egy düledező fatemplomuk, tervezzek helyette valamit. Mondtam, ha ledöntik, szóljanak. Ledöntötték, és alatta XII. századi kora román templom alapjait találták. Mélyen leástunk: faragott kövek kerültek elő, rózsaablak, és még sok minden. Ezekből és sok új gondolatból meg az innen-onnan kapott adományokból megépítettük a református templomocskát. Amikor elkészült, és körülállták a szomszéd falvak népei is, s a templomkert tele volt emberekkel, és fölzengett az ének, hogy Tebenned bíztunk eleitől fogva, az olyan pillanat volt, amikor az ember csöndesen azt mondja magában: rendben van.
 Jót tenni jó!!

2010. augusztus 4., szerda

Fotózáson voltam




A legutóbbi fotózáson készült képekből nézzetek meg egy válogatást.

2010. augusztus 2., hétfő

Észmegálló 12 - Kézivezérlés

Hallgatom a Kossuth rádió 8 órás híreit. A vezető hír az, hogy a nők 40 év munkaviszony után életkortól függetlenül nyugdíjba mehetnek. Mivel több ismerősöm is érintett ez ügyben, fél 9-kor újra meghallgattam a híreket - semmi. Visszanézem a rádió honlapján a 8 órás híreket - semmi.
A hangtárban még sikerült megtalálni az eredeti hangfelvételt, gyorsan kimentettem, ha valakit érdekel, ideteszem.
 Az augusztus 1-től hatályba lépő, vagy nem lépő törvényekről szóló hír szerepel ugyan a honlapon, de az elhangzott és a leírt szöveg köszönőviszonyban sincs egymással.
Rossz emlékeket idéz fel a hírek manipulálása!