Kedvelem a geoláda kereső játékot, amelyben a GPS koordináták alapján kell a világ különböző részein elrejtett "kincsesládákat" megkeresni. Eddig már több mint 150 ládát sikerült megtalálnom. Most megint egy izgalmas, csak kevesek által ismert helyre sikerült eljutnom a játék segítségével, egy második világháborús titkos hadiüzem maradványaihoz. 1944-ben a szövetségesek bombatámadásai súlyos károkat okoztak a szőnyi olajfinomítóban. A bombázás utáni állapotról találtam egy korabeli amerikai légifelvételt (forrás:fortepan/national archives).
Mivel a magyar és a vele szövetséges német hadseregnek égető szüksége volt üzemanyagra, a Szálasi-kormány úgy határozott, hogy az ipari létesítmény megmaradt berendezéseit bombavédett helyre, a föld alá telepíti. Helyszínként a ma Szlovákiához tartozó Helembai hegységet jelölték ki, Esztergom közelében. A telephely kiválasztása azért volt
ideális, mert a földalatti gyár nemcsak közvetlen dunai kapcsolattal
rendelkezett, hanem mert itt haladt és halad ma is a Budapest-Pozsony-Bécs
vasútvonal is, így a Harmadik Birodalomnak szánt szerelvényeket is
gyorsan fel lehetett tölteni.
A fennmaradt dokumentumok szerint
orosz, román és olasz hadifoglyokkal alig egy hónap alatt csaknem
teljesen kiásatták a 650 méter összhosszúságú járat- és üregrendszert, amelynek két szintjét tíz kürtővel
(leendő liftaknával) kötötték össze.
Az objektum sohasem készült el. Mivel a helyszín vészesen közel került a magyar
főváros bevételére készülődő szovjet
egységekhez, így a szőnyi olajfinomító megmaradt berendezéseit inkább leszerelték és a Dunakanyar helyett Németországba
szállították.
A máig megmaradt, és napjainkban már csak denevérek lakóhelyéül szolgáló járatokat cseh barlangászok mérték fel, eszerint a létesítmény így nézett ki (forrás:falanszter.blog.hu):
Az alagútrendszerhez közeledve ismeretlen rendeltetésű betontömbök hívták fel a figyelmet arra, hogy valamikor itt nagy munka folyt. A hangulat hasonlított a Majmok bolygója zárójelenetéhez, az emberiség pusztulása utáni New York maradványaihoz.
Az elhagyott, csak kevesek által ismert meredek ösvényen haladva nemsokára egy szűk sziklaszoroshoz jutunk.
Itt található az alagútrendszernek a fenti vázlatrajzon A-val jelölt bejárata, ahol már elő kellett venni a zseblámpát.
A párás, füstszerű levegőjű járatokban helyenként csak mélyen lehajolva lehet továbbhaladni, néhol még felfedezhetők a kibányászott kőzet elszállítására használt csillék sínjei is.
A feladat szerint a C2 pont közelében elhelyezett jelszót kellett megkeresni, egy deszkákkal elzárt függőleges kürtő aljában, ahol még ma is megtalálhatók a - ki tudja, milyen rendeltetésű - tőcsavarok maradványai.
Aki többet szeretne megtudni erről a Budapesttől mindössze 60 km-re fekvő érdekes helyről, annak tovább olvasásra ezt a cikket ajánlom, ahol a bejárat pontos koordinátái is megtalálhatók.
https://falanszter.blog.hu/2018/05/05/titkos_foldalatti_gyar_a_dunakanyar_toveben