2009. augusztus 17., hétfő
Éjszakai kalandozás a Zselicben – Európa első Csillagoségbolt-parkjában
2009. augusztus 12., szerda
Betiltják az izzólámpákat
Most fordítottam le egy anyagot, 10 kérdés -10 válasz erről a témáról. Felteszem ide is, mert úgy gondolom, hogy többeket érdekelhet. A fordítás az Osram részére készült, de a lényege akkor is igaz, ha mondjuk Tungsram vagy Philips lámpákat használunk.
Igaz, hogy 2009. szeptember 1.-je után a fogyasztók egyáltalán nem vásárolhatnak izzólámpát?
Az EU irányelv fokozatos visszavonást irányoz elő. A direktíva értelmében 2009. szeptember 1. után nem árusíthatók a 80 W vagy ennél nagyobb teljesítményű (Magyarországon az általánosan használt 100 W-os), illetve a homályos burás izzólámpák, az A energiaosztályú kompakt fénycsövek kivételével. Évről évre fokozatosan eltűnnek az EU üzleteinek polcairól a kisebb teljesítményű izzólámpák is. 2012-re az összes, 7 W-nál nagyobb teljesítményű izzólámpa kereskedelmi forgalmazása megszűnik. A különleges célú izzólámpák (pl. a sütőkben használt lámpák) továbbra is megmaradnak, de a jövőben ezek címkéjén fel kell tüntetni a különleges célú alkalmazást.
Tényleges alternatívát jelentenek a LED lámpák? Bár a LED-ek fejlesztése még csak a korai szakaszban tart, a világító diódák lassan, de biztosan megtalálják a helyüket az általános célú világítási piacon. Az OSRAM már megjelent olyan LED lámpákkal, amelyek a hétköznapi életben is sokoldalúan használhatók. Az OSRAM PARATHOM kisteljesítményű LED fényforrások főleg spotlámpákban és a dekoratív világításban használhatók. A LED-ekben még sok tartalék van a fényerősség és a hatásfok növelése tekintetében. Az OSRAM kutatócsoportja intenzíven fejleszti a becsavarható lámpafejjel ellátott LED lámpát, amely tökéletesen helyettesít egy 40 W-os izzólámpát. A termék piaci bevezetése 2009 nyarára várható.
Hogyan találja meg ezután a fogyasztó a megfelelő lámpát?
Energatakarékos termék, pl. halogénlámpa, kompakt fénycső vagy LED vásárlása esetén a fogyasztónak a következő kérdésekkel kell szembenézni:
1. Mire akarom használni a lámpát?
2. Milyen fényforrásra van szükségem? Spotlámpára, vagy nagy területet bevilágítóra?
3. Mennyi energiát szeretnék megtakarítani?
4. Milyen legyen a fény?
5. Milyen színű legyen a fény? Tökéletesen hasonlítson az izzólámpa fényére, vagy eltérhet attól?
Ha a fogyasztó megválaszolja ezeket a kérdéseket, megtalálhatja a megfelelő fényforrást. A gyártók által a csomagoláson feltüntetett információ jó útmutatást ad ehhez. Pl. az OSRAM azzal segíti a fogyasztókat a vásárlási döntésben, hogy a különböző technikákat különböző színekkel jelöli, az energiatakarékos termékeken egy zöld villám található.
Nem tetszik az energiatakarékos lámpák hideg fénye, mit tehetek?
Használhatunk halogénlámpákat, azok melegebb fényt bocsátanak ki. De a kompakt fénycsövek területén is hatalmas előrelépések történtek. Most már igen sokféle formai változatban kaphatók, olyanok is vannak közöttük, amelyek látszatra szinte megkülönböztethetetlenek a hagyományos izzólámpától. Érdekességként megemlítjük, hogy a fogyasztók szerte a világban különböző formákat részesítenek előnyben. Ugyanez vonatkozik a fény minőségére is. Amíg a németek a melegebb fényszíneket kedvelik, a Dél-Európa és Ázsia melegebb éghajlatú részein élők inkább a hidegebb, 4000 és 6000 Kelvin közötti fényszíneket keresik. Az, hogy egy fény hideg vagy meleg, a színhőmérsékletétől függ, amit Kelvin-ben mérnek. A hagyományos izzólámpa fénye 2700 Kelvin-nek felel meg. Az OSRAM "melegfehér" kompakt fénycsöve most már szintén 2700 Kelvin-es. A fényszín magválasztásakor a fogyasztóknak arra is célszerű figyelemmel lenni, hogy a lakótérben csak egyetlen fényszín uralkodjon. Például egy fényforrás hidegfehér színe könnyen befolyásolhatja egy másik lámpa melegfehér fényét, és az általános benyomás hidegebb lesz annál, mint amit el szeretnénk érni. Az OSRAM azt ajánlja, hogy a felhasználók gondosan tanulmányozzák a csomagoláson feltüntetett információkat, és csak minőségi terméket használjanak, mivel csak ezeknél garantálható, hogy a csomagoláson feltüntetett tájékoztatás valóban megfelel a tényleges jellemzőknek.
Jól járnak a fogyasztók? Hiszen az energiatakarékos lámpák sokkal drágábbak!
Ez csak akkor van így, ha kizárólag a beszerzési árat nézzük. Teljes élettartamuk alatt az energiatakarékos lámpák ténylegesen pénzt takarítanak meg. Az energiatakarékos lámpa a hagyományos izzóval összehasonlítva valóban drágább, de ez nem szabad, hogy félrevezessen bennünket. Használatuk során az energiatakarékos fényforrások ára megtérül, mert sokkal kevesebb áramot fogyasztanak. Egy 100 W-os izzó (Németországban) kb. 1 Euróba kerül, az ennek megfelelő fényt adó 20 W-os energiatakarékos lámpa 7 Euro. Mivel az energiatakarékos lámpa hosszabb élettartamú, ezalatt az idő alatt 15 izzólámpát kellene megvásárolni. Ugyanakkor az energiatakarékos kompakt fénycső az élete során kb. 252 Euro megtakarítást termel a villanyszámla csökkentésével. A magasabb ár tehát körülbelül 1 év alatt megtérül. A megtakarítás a HALOGEN ENERGY SAVER lámpák használata esetén is jelentkezik: ha egy lakásban 39 ilyen lámpát használnak, a család évente kb. 150 Eurót takaríthat meg.
Mi a helyzet a halogénlámpákkal, azokat is betiltják 2009. szeptember 1.-től?
Nem, a halogénlámpák 2009. szeptember elsejével nem kerülnek tiltólistára. Az EU irányelv nem vonatkozik a törpefeszültségű (12 V-os) halogén spotlámpákra. A D energiaosztályú halogénlámpákat azonban 2009 és 2012 között a watt és lumen értéküktől függően fokozatosan kivonják a piacról. OSRAM erre is megtalálta a választ, és a fogyasztóknak a C energiaosztályú, energiatakarékos halogénlámpákat ajánlja. Ezeket a lámpákat HALOGEN ENERGY SAVER néven hozzák forgalomba, és a hagyományos izzólámpával összehasonlítva akár 30% energiamegtakarítást is el lehet velük érni.
Pontosan mire vonatkozik ez az EU irányelv?
Az új EU irányelv a háztartások világításának minimális követelményeit fogalmazza meg. Ez azt jelenti, hogy 2009. szeptember 1. után a nagy energiafogyasztású háztartási célú lámpák többé nem forgalmazhatók. Mindez az EU klímavédelmi politikája miatt történik. 2012-ig fokozatosan visszavonják az izzólámpákat, az EU irányelv pontosan meghatározza, hogy melyik lámpát mikortól nem szabad árusítani. A kivonás elsősorban a hagyományos izzólámpákat érinti. Pl. 2009. szeptember 1.-től megszűnnek a homályos burás lámpák, az A energiaosztályú kompakt fénycsövek kivételével. Ettől az időponttól kezdve a 80 W-os és ennél nagyobb teljesítményű lámpák árusítása is megszűnik. Az új irányelv ezen kívül az európai vásárlók érdekeinek szem előtt tartásával csomagolási és minőségi követelményeket is előír.
Mi lesz ebből a környezet tényleges haszna?
A világban a világításra fordított energiának több mint 1/3-a megtakarítható. Ez a villamos energiaszükséglet 900 milliárd kWh-val, és a világméretű széndioxid-kibocsátás 450 millió tonnával való csökkenését jelenti.
Mi a lényege ennek az egésznek?
Az új EU direktíva egy intézkedés-sorozat része, amelynek a célja az, hogy jelentősen csökkentsék a villamos készülékek által fogyasztott energia mennyiségét. Az irányelv elsődleges célja az, hogy a CO2 kibocsátás csökkentésével védje a környezetet. Emellett a fogyasztók pénztárcájára is jótékony hatással van. A hagyományos villanykörték szinte zabálják az energiát, a felhasznált energiának mindössze 5%-a alakul fénnyé. A fennmaradó 95%-ot az izzólámpák hővé alakítják. Az 1985-ben megjelent energiatakarékos lámpákkal az energia, és ezzel együtt a CO2 kibocsátás 80%-a megtakarítható, a hagyományos izzókkal összehasonlítva. Tehát a megtakarítási lehetőség óriási. És a kevesebb energia pénzbeli megtakarítást is jelent.
Mi változik a fogyasztók szempontjából?
2009 szeptember 1.-től az izzólámpák egyes változatai eltűnnek a polcokról. Ezek a homályos burás típusok, és a 80 W-nál nagyobb teljesítményű lámpák, az A energiaosztályú homályos burás kompakt fénycsövek kivételével. Ettől kezdve minden évben, 12 hónapos időközökben, további lámpafajták és teljesítmények kerülnek tiltó listára. A fogyasztóknak azonban nem kell azzal számolni, hogy nem kapnak fényforrást a világítótestekbe, és a lakás sötétben marad. OSRAM máris megjelent az összes alkalmazáshoz, lámpatesthez és teljesítményhez illeszkedő energiatakarékos fényforrással. A jelenleg rendelkezésre álló alternatívák: az energiatakarékos lámpák (kompakt fénycsövek), és a halogénlámpák, amelyekhez a közeljövőben a LED fényforrások is csatlakoznak. Az otthonokban meglévő izzólámpákat természetesen tovább lehet használni, ezeknek a lámpáknak csak az eladását tiltják meg az EU-ban. Ha 2009 szeptember 1. után új fényforrást kell vásárolni, akkor ennek már egy minőségi termékeket előállító gyártótól származó, energiatakarékos típusnak kell lenni.
Az élettartam, költség- és CO2 megtakarítási adatok áttekintése:
Gyártmány | Élettartam, h | Energiamegtakarítás, % | Költségmegtakarítás Euro-ban az élettartam végéig |
100 W izzólámpa | 1000 | - | - |
Dulux EL Longlife 20 W energiatakarékos lámpa | 15,000 | 80 | 252,-- Euro, 0,21 €/kWh áramdíj feltételezésével |
Halogen Energy Saver 70 W | 2000 | 30 | 12,60 Euro, 0,21 €/kWh áramdíj feltételezésével |
Új influenza
Egy osztrák oknyomozó riporternő, Jane Burgermeister feljelentést tett bioterrorizmus és népirtási kísérlet vádjával az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) és még néhány, nagy tekintélyű kormányzati és egyéb hivatali szervezet ellen. Ezt követően áprilisban a Baxter AG és az Avir Green Hills Biotechnology of Austria nevű vállalatokat jelentette fel a madárinfluenza vírus előállításának és terjesztésének vádjával. Állítása szerint szándékosan – a WHO megbízásából – szaporítottak 72 kg élő madárinfluenza vírust, hogy később profitálhassanak a világméretűvé nőtt járványból. Egy cseh tudós vizsgálta a szezonális influenza elleni oltóanyagokat, ekkor fedezte fel, hogy abban élő H5N1 és H3N2 vírusok találhatók.
- egészségügyi dolgozók
- várandós nők
- 6 hónapnál idősebb, krónikus betegségben szenvedő gyermekek
- krónikus megbetegedésben szenvedő felnőttek (pl. asztma, krónikus elhízás, légzőszervi panaszok)
- 15-49 év közötti egészséges felnőttek
- egészséges gyermekek
- idősek
___________________________________________________________________________
Ezt a szöveget e-mailben kaptam, de a neten is több helyen megtalálható. Mit higgyen ezután az ember? A linkek élnek, a dokumentumok letölthetők, de az újságírónő oldala egy pénzgyűjtő oldal... Drága a per, ugyan tessenek már egy kicsit adakozni!
Megnéztem a vádindítványt, nincs rajta se címzés, se bírósági érkeztető pecsét, se aláírás. Az anyagokban szereplő hivatkozások (amerikai kongresszusi, szenátusi határozatokra mutató linkek) közül találomra leellenőriztem egyet-kettőt, és valósaknak tűnnek.
Mindenesetre én nem hiszem, hogy beoltatom magamat.
2009. augusztus 10., hétfő
Észmegálló 4 - parkolási bünti
Tisztelt Szegedi Közlekedési Kft.!
Megkaptam BEF:1640/2009 sz. levelüket, melyben felszólítanak parkolási pótdíj befizetésére.
Levelük kapcsán tájékoztatom Önöket, hogy a levélben említett INZ 639 rendszámú gépkocsi nincs és soha nem is volt a tulajdonomban. A levélben említett F1 és F2 jelű felszólításokról nincs tudomásom, ilyeneket nem kaptam, és az elmúlt 1 évben nem is jártam Szegeden.
Kérem, szíveskedjenek tájékoztatni arról, hogy nevem és címem milyen módon jutott a tudomásukra, hogy amennyiben valamilyen nyilvántartásban téves adat szerepel, kezdeményezhessem annak törlését.
Az 5875 Ft-os összegről szóló csekket a fenitek miatt természetesen nem fizetem be.
Most várom, hogy mi fog történni.
2009. augusztus 5., szerda
Telefonálj ingyen
Ha van vezetékes telefonod, akkor erről az oldalról ingyen hívhatod a világ szinte összes vezetékes telefonját (és néhány országban, pl. az USA-ban a mobilt is). Nem kell se regisztrálni, se telepíteni, csak a saját, és a felhívni kívánt számot kell nemzetközi formában megadni (pl. egy budapesti szám elé a +361-et beírni). Még hangkártya vagy mikrofon se kell hozzá. Először odacsenget a saját telefonodra, azt felveszed, és már hallod is hogy a vonal másik végén kicseng a hívott szám. Túl hosszú beszélgetésekhez nem jó, kb. 5 perc után bont, de akkor újra lehet hívni.
ZX Spectrum játékok
Aki elég öreg ahhoz, hogy a 80-as évek elején már játszott számítógépes játékokat, az minden bizonnyal ZX Spectrumot vagy Commodore 64-et használt. Ezen az oldalon összegyűjtötték a spectrumos játékokat, semmit nem kell se letölteni, se telepíteni, elég egy katt és indulhat a nosztalgia. Nekem a ManicMiner volt a kedvencem, akkor végig tudtam menni az összes szinten. Most meg voltam elégedve magammal, hogy az első szobán túljutottam.