Tegnap a levélszekrényebe bedobva találtam egy fiatal lány fényképét. A hátlapra régies írással ez van írva: Baumann Teréz, meghalt 1935. VII. hó 23. 12 órakor. Élt 22 évet. A fényképész rányomta a pecsétjét, amire ez van írva: Tumpek mester műtermei, Paks, Tolna.
Fogalmam sincs, hogy ki és miért dobta pont az én levélszekrényembe, de szeretném visszajuttatni a családjához. Érdekes lehet ennek a fotónak a története. Három paksi Baumann-t találtam az interneten, mindhármuknak írtam, és most várom a választ. Ha valaki esetleg tud segíteni azt megköszönöm.
ez nagyon kísérteties...:O
VálaszTörlésszerintem tedd meg hatoslottón a számokat...7 , 12 , 19 , 22 , 23 , 35...ha nyersz felezünk..:)
VálaszTörlésvagy keresd meg a sírját,valamit akar tőled,ez egy jel...(lehet,hogy túl sok filmet nézek?)...:D
VálaszTörlésHát, nem örülnék, ha az én levélszekrénybe bedobnának egy ilyen fotót. Kíváncsi vagyok, mire jutsz a nyomozással.
VálaszTörlésén sem...
VálaszTörlésBeírtam a Google-ba, elég sok találatot adott ki Baumann Terézre. Van olyan, ahol a Baumannék családfáját akarja valaki összehozni. De ez nem magyarázat arra, hogy egy ilyen régi fotót miért éppen a te levélszekrényedbe dobtak be.
VálaszTörléshttp://www.oroklet.hu/bent.php
VálaszTörlésMagyarország összes temetőjét figyelembe véve, egyetlen egy Baumann Teréz elhunytat találtam, de sem a születési, sem a halálozási időpontok nem stimmelnek.
Nagyon érdekes... A legvalószínűbb szerintem az, hogy valaki találta az utcán a közeletekben (másvalaki elejtette) és azt hitte a kép odatartozik a házba...
VálaszTörlésÉn is azt hiszem, hogy valahogy így történhetett. Egy ilyen képet nem lehet csak úgy a szemétbe dobni. Most itt a gond, hogy mit csináljak vele. Mindenesetre szegény Baumann Teréz biztosan nem gondolta volna, hogy így lesz megörökítve az emléke a cybertérben.
VálaszTörlésAnna, köszönöm a segítségedet. Úgy nézem, hogy a zsidótemetők között néztél körül, a neve után én is úgy vélem, hogy vagy zsidó, vagy sváb lehetett. Én inkább a svábra tippelnék, mert Tolnában sok sváb élt, a legtöbbjüket a Rákosi-korszakban Németországba telepítették ki. Ha valóban így történt, elég nehéz lesz a nyomára jutni.
VálaszTörlésHa kicsit körbekérdezel a szomszédoknál, lehet kiderül valami...
VálaszTörlésA Magyar Vöröskeresztnek van/volt egy keresőszolgálata...
VálaszTörlésMinden esetre érdekes!
VálaszTörlésLehet. :))
VálaszTörlésengem kiráz a hideg,ha ránézek a képre....nézd a szemét...persze lehet hogy a mester "megbuherálta" a fotót...:O...de akkor is fura kép....főleg,hogy egyszercsak megjelenik egy levélszekrénybe...:)
VálaszTörlésIgen, az emberek általában mosolyognak a fényképeken. Itt a mosolynak nyoma sincs, egyenesen a szemünkbe néz, szomorúan, mintha akarna valamit. A "buherálást" nem tartom valószínűnek, akkoriban még nem volt photoshop , csak retusálás, annak pedig nyoma marad. 22 évet élt, lehet, hogy a kép készítésekor már nagy beteg volt.
VálaszTörlésEddig egyik paksi Baumann se válaszolt a megkeresésemre.
Sváboknál nem ritka ez a vizes kék szem, tágra nyílt, mosolytalan tekintet.
VálaszTörlésBeteges lehetett, ezt talán az is igazolja, hogy csak 22 évig élt.
VálaszTörlésigen...
VálaszTörlésSzegény nő!
VálaszTörlésEngem mindig elbűvölnek az ehhez hasonló régi fotók. Tele vannak titokkal. Egy élettörténet van mögötte minden örömével, bánatával. És igen...szomorú maga a gondolat is, hogy mindezt réges-rég magával vitte a sírba.
Még mindig nálam van a kép, hiába írtam az összes paksi Baumann-nak, senkinek sem kellett.
VálaszTörlésAzt találtam ki, hogy elküldöm a paksi múzeumba, tegyék bele a helytörténeti gyűjteményükbe.
Ez remek ötlet. És nemes gesztus, hogy nem a kukában végzi Teréz.
VálaszTörlésIgen, egy ilyen fényképet nem dob az ember csak úgy egyszerűen a kukába. Ezért is indítottam ezt a posztot.
VálaszTörlés