2010. május 10., hétfő

Így kezdődtek a filmhíradók




A rendszeres filmhíradókészítés Európában – így Magyarországon is – a múlt század tizes éveiben indult meg. Az évtizedből az 1913-ban alapított Kinoriport dokumentumfelvételein és híradó jellegű tudósításain kívül egy-egy alkalmi híradó (a tizes évek végéről és a huszas évek elejéről a Schwartzenberg, a Star, a Corvin és a Concordia filmgyárak, illetve a Pesti Napló híradói), valamint két rövid életű híradósorozat (az Est Film húsz száma 1918 szeptembere és 1919 márciusa között, illetve a Vörös Riport Film húsz száma a Magyar Tanácsköztársaság idejéből) maradt fenn. Az 1924-ben alapított Könyves Kálmán körúti Magyar Film Iroda (MFI) az év őszén készíti első híradóját, ettől kezdve heti rendszerességgel, 1944-ig folyamatosan számozva készülnek híradók ebben a stúdióban – összesen 1084. Az MFI 1931-ben, a 400. híradó elkészítésével tért át a hangos technikára. A koalíciós években nem is csak egy cég gyártott híradókat. Az egykori MFI jogutódja, a Magyar Központi Híradó (MKH) Rt. 1945. júniustól októberig készítette a Heti Híreket, összesen tíz számot. 1945 után rövid időre több párt is jelentkezett híradóval (Kisgazdapárt, Szociáldemokrata Párt), majd ez év júniusában a Kommunista Párt égisze alatt megindult a Mafirt Krónika (a Magyar Filmipari Rt. heti híradója), melyből folyamatos számozással összesen 112 jelent meg. 1948 március 15-től helyét és szerepét a Magyar Filmhíradó vette át, az Új Magyar Filmiroda készítésében. Ebben az évben államosították a filmipart, a Magyar Filmgyártó Nemzeti Vállalat egyesítette a filmszakma minden ágazatát – itt készültek a híradók is. A sorozatból folyamatos számozással 55 készült el, 1949 márciusának utolsó hetéig. 1949 április első hetétől jelent meg hetente a Magyar Filmhíradó évenként újra számozott 52 száma. 1950-től a Magyar Híradó és Dokumentumfilmgyárban készültek a magyar filmhíradók (kivételt csak az 1956 október vége és decembere közötti időszak jelentett, amikor a híradófilmgyártás szünetelt) egészen a rendszerváltásig, 1991-ig.

A heti Magyar Filmhíradó az 1991/24-es számmal megszűnt, helyét az ég hátralévő hónapjaiban a videotechnikára készült MOVI Híradó vette át (az 1991-es év Magyar Filmhíradói közül néhány nem 35 mm-es technikára, hanem videóra készült: ezeket MOVI Krónika néven is feltüntetjük). A heti híradókon kívül az elmúlt évtizedekben számos tematikus híradó (sporthíradó, világhíradó) és híradó különkiadás is készült.

Forrás: filmintezet.hu

4 megjegyzés:

  1. Bizony-bizony.
    Nagyon régen...

    Van egy oldal, ahol meg lehet nézni ezeket a régi híradókat.

    http://www.filmhiradok.nava.hu/index.php

    VálaszTörlés
  2. Ismerem ezt az oldalt, a legrégebbi nyitóképeket onnan vettem le. Kár, hogy csak az 1931 és 1943 közöttieket lehet megnézni, pedig szívesen újranézném a szockó "vakpalis" híradókat is.

    A filmintezet.hu-n az összes híradót feldolgozták, de megnézni nem lehet őket, csak a kommentárok szövegét lehet elolvasni.

    VálaszTörlés
  3. A http://britishpathe.com oldalon sok, későbbi korból való magyar híradó részletet lehet megtalálni, ha a keresőbe beírjuk, hogy Hungary. Az érdekesség kedvéért ideteszek egy május elsejei tudósítást, 1960-ból. Hangja sajnos nincs.

    VálaszTörlés
  4. Valóban kár hogy csak '43-ig lehet megnézni a híradókat, de ez is több a semminél. Nagyon sokat elmondanak azokról az időkről és talán egy kicsivel jobban megértjük a nagyszüleinket és a szüleinket.

    Köszi. Ezt az oldalt nem ismertem, át fogom tanulmányozni.

    VálaszTörlés