Belső óránkat az a világítás támogatja, amely a természetes fényt utánozza. Napközben a világításnak ezért magasabb arányban kell tartalmazni kék fényt, míg este a meleg színeknek kell uralkodni. Az Osram biológusa, Dr. Andreas Wojtysiak gyakorlati tanácsokkal segíti a megváltozott ritmushoz való alkalmazkodást.
1. Napközben:
Ha valaki nem tölt sok időt a szabadban, annak napközben a hidegebb színhőmérsékletű (kékes-fehér) világítást ajánljuk. Egy irodában ilyen például a fénycsövek frissítő hidegfehér fényszíne. Otthon is fontos a világos, az ablakokon keresztül, vagy bekapcsolt lámpákkal megvilágított környezet.
2. Este:
Az esti világítás a belső óra számára meghosszabbítja a napot, és megakadályozza a fáradtságot. A téli óraállítás után esténként minél később, de még világosban tegyünk egy sétát. Este otthon kevés kéket tartalmazó fényt, például halogénlámpákat, illetve „komfortos melegfehér”, azaz „Warm Comfort Light” színű kompakt fénycsöveket érdemes használni.
A nyáriról a téli időszámításra való áttérés körüli napokban azonban ennek épp az ellenkezője igaz: a nagyobb arányú kék fény segít tovább ébren maradni, és így gyorsabban alkalmazkodunk a változáshoz. A téli időszámításra való sikeres átállás után azonban esténként ismét a kis mennyiségű kék összetevőt tartalmazó mesterséges fényt ajánljuk.
3. Összegezve:
A téli lehangoltság ellen legjobb az égből jövő sok természetes fény, ami napközben erős és kékes árnyalatú, este viszont megszűnik. Ezért amikor csak lehetséges, használjunk természetes fényhatásokat, és töltsünk sok időt a szabadban.
(forrás: osram.com, saját fordítás)
Valamelyik oldalon szavaztam az óraátállítás megszüntetéséért. -:)
VálaszTörlésÉn jobban szeretem a nyári időszámítást, szerintem maradjon. Utálom, amikor délután 5-kor már koromsötét van :(
VálaszTörlésViszont az is igaz, hogy kész tortúra az összes kütyüt átállítani, a rádiótól a mikrósütőig.
Pedig igazából a téli időszámítás az eredeti. A nap akkor delel délben.
VálaszTörlésIgazából még a téli időszámítás sem az "eredeti", hiszen a közép-európai időzónának nem a közepén, hanem a keleti szélén vagyunk, szóval a Nap delelése vagy másfél órával eltér a nyári idő szerinti déltől. Csakhogy ez engem egyáltalán nem zavar.
VálaszTörlésEzért is nem értettem, mikor én is kaptam a felszólítást aláírásra, hogy tiltakozzunk az óravisszaállítás ellen.
VálaszTörlésA visszaállítással csak az eredeti állapot áll majd helyre.
Lehet, hogy tavasz óta ezt már mindenki elfelejtette?
Attól még tiltakozhatunk :-D
VálaszTörlésIgazából ezt már Úniós szinten kellene elhagyni. Ahogy láttam a számokat, hogy egy háztartásra mennyi a megspórolt forint, azt mondom, hogy nyugodtan elhagyható lenne ez az átállítós kavarodás. Sok esetben több kárt okoz, mint hasznot (busz, vonat, többműszakos munkahelyek stb.).
Szerintem az őszi napéjegyenlőség napján (szept. 23., ezen a napon születtem) azonnal be kellene szüntetni, ennek ellenére még heteken keresztül a nyári időszámítás szerint élünk, pedig már sötét van reggel is, sötét van este is, és ráadásul minden katolikus templomban 11 órakor megszólal a déli harangszó. Húznák meg a harangokat egy óra múlva is! A 11 órai harangozást adják meg a császárnak, de mi Istennek tényleg délben harangozzunk! -:) Azt már régóta tudjuk, hogy semmi haszna az egésznek. És még valami, az átállítgatással az életösztön-szabályozó ritmusunkat elveszítjük, mert abban a pillanatban ütemet tévesztünk.
VálaszTörlésNa nehogymár a villanyégőket meg a csöveket is elkezdjem majd cserélgetni....
VálaszTörlésHülyeség az egész óraállítgatás.
én ezt az óraátállítást szeretem, mert ilyenkor lehet "egy órával többet aludni" :)
VálaszTörlésMert most térünk vissza a rendes kerékvágásba. Ha innentől kezdve nem változtatnának, akkor mindig ugyanannyit alhatnánk. Tavasszal elvesznek egy órát, most meg még szeressem is őket, mert visszaadják. No, nem.
VálaszTörlés